Bota

Arrestohet punonjësi i inteligjencës, i ka ofruar ish të dashurës gazetare informacione në SHBA

12:25 - 10.10.19 gsh

Analisti kundër terrorizmit në Agjensinë Mbrojtëse të Inteligjencës është arrestuar ditën e mërkurë për shkak të ofrimit të materialeve të klasifikuara rreth një sistemi të huaj të armëve.30 vjeçari, Henry Kyle Frese i ka ofruar ish të dashurës gazetare një informacion që është paraqitur në të paktën tetë raportime të ndryshme, ka thënë Departamenti  i Drejtësisë në Gjykatën e Virxhinia-s.

Në padi është thënë se Frese i ka dhënë informacionie gruas me të cilën ka pasur lidhje romantike dhe kjo e fundit i ka ndarë këto informacione me një gazetare tjetër. Emrat e dy gazetareve nuk janë bërë publike.

Në informacione ka pasur shqetësime për kapacitetin e një sistemi armësh të një shteti të huaj. ‘’Washington Post’’ ka thënë se autoritet kanë refuzuar që të identifikojnë se për sistemin e kujt shteti bëhet fjalë.

Sipas autoriteteve veprimi i Frese është bërë për të ndihmuar ish të dashurën për tu ngritur në detyrë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.