Media

“Shkon me poture në Bruksel”, sherr midis Edi Ramës dhe Mustafa Nanos. Çfarë e shkaktoi debatin e fortë

22:03 - 24.10.19 Gazeta Shqiptare

Kryeministri Edi Rama u përfshi në debat të fortë me gazetarin Mustafa Nano, pas deklaratës së tij për vendimin për të mos hapur negociatat.Debati i plotë:

Mustafa Nano: Unë mendoj që edhe sikur ta kishim marrë Po-në e BE-së, Shqipëria do mbetej kjo si është. Vendi më i mjerë i Evropës.

Edi Rama: Po pse?

Mustafa Nano: E tregoi mbledhja e fundit e Këshillit të Evropës. Maqedonia u veçua.

Edi Rama: Maqedonia ka 14 vjet që rri tek dera. Ne e kemi vitin e dytë. Maqedonia ndërroi emër, ndërroi identitet.

Mustafa Nano: Do na lejosh të shprehim ndonjë gjë.

Edi Rama: S’ta lejo të thuash është vendi më i mjerë…këmbë mbi këmbë.

Mustafa Nano: Çfarë kjo arrogancë në vendin më të qelbur të Evropës edhe për fajin e kryeministrit. Pse s’të pëlqen kjo e imja por të pëlqejnë poturet e tua. Nëse më lini unë ua shpjegoj. Është tradicionalisht më i mjeri por këto 6 vjet është bërë më i mjerë.

Edi Rama: Pse jemi më i mjeri? Më jep një fakt!

Mustafa Nano: Nuk ka azilant malazez, nuk ka azilant maqedonas, ka azilant shqiptarë.

Edi Rama: Harron strukturën e atyre vendeve. Në Mal të Zi dhe në Serbi kanë strukturë sociale tjetër. Më thuaj në këto 6 vjet një gjë që është më keq.

Mustafa Nano: Unë kur shoh nga shtëpia gazetar që nervozohen me kryeministrin sepse dua që kryeministrin e vendit tim ta respektoj. Ç’është kjo që shkon me poture në Bruksel dhe çuditesh nga qëndrimi im.

Edi Rama: Edhe ti shikon nga pantallonat. Si mund të biesh në këtë nivel të shkosh me poture në Bruksel.

Mustafa Nano: Vetëm Duterte dhe Chaves kanë shkuar me rroba…

Edi Rama: Kanë shkuar me rroba ushtarake.

Mustafa Nano: Veshjet e tua janë stër testuar dhe e vetmja gjë që nuk ka ndryshuar është veshja e politikanëve. Arsyeja është që nëpërmjet pamjet, duhet t’u përcjellë atyre masave sensin e masës, seriozitetit. E ka një logjikë. Shkoni nga kompleksi i inferioriteti.

Edi Rama: Mua më merr të keqen për kompleks inferioriteti.

Mustafa Nano: Kompelsk inferioriteti si shqiptar.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.