20 vite me pare

20 VITE ME PARE – 4 Nëntor 1999/ Kadare kthehet për fare: Është zgjedhja ime personale

07:00 - 04.11.19 Gazeta Shqiptare
  • Votëbesimi i paralajmëruar

D/Alema e Simitis në garë të ftojnë Metën

  • Vdekja klinike

“Në humnerë fola me lakuriqët e natës”

  • Përse nuk funksionojnë në Tiranë? Zgjidhja e vetme, tualetet e kafeneve

WC-të publike zonat tona të ndaluara

  • Gjyqi/ Ura Vajgurore

“Si i dogjën kolegët policë”

  • Intervistë/ Shkrimtari i njohur: Por Parisin nuk e braktis

Kadare kthehet për fare

“Është zgjedhja ime personale”Shkrim nga Arian Çani

Ismail Kadare vendos të rikthehet përfundimisht në Shqipëri. “Por nuk mund të braktis kurrë Parisin”

nxiton të na sqarojë me shumë kujdes nëpërmjet telefonit shkrimari i njohur shqiptar. Kadare thotë se nuk ndjehet aspak i vetmuar në qytetin më të bukur në botë dhe se rikthimi pas 9 vitesh në atdhe, nuk është gjë tjeter vecse vendim dhe zgjedhje personale e tij dhe e bashkëshortes së tij Helenes. Apartamenti me qera, lidhja me Parisin, miqtë në Shqipëri e ardhmja e veprave te tij dhe refuzimi i  çdo lloj posti shtetëror apo politik që mund të ofrohet pas rikthimit të tij në atdhe, ja për çfarë ka pranuar të flasë shkrimtari i njohur shqiptar nga Parisi.

 

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.