Bota

Rezoluta e Kongresit të SHBA-së: Dënohet terrorizmi i Iranit në Shqipëri dhe thirrje për mbylljen e qendrave terroriste të regjimit iranian

13:02 - 04.11.19 Gazeta Shqiptare

Të mërkurën, më 9 tetor, u zhvillua një konferencë nga anëtarë të të dyja partive, Demokratike dhe Republikane, në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, për të shpallur mbështetjen e 110 ligjvënësve nga të dyja partitë në dënimin e terrorizmit dhe luftënxitjes së regjimit iranian në Lindjen e Mesme. Përfaqësuesit theksuan gjithashtu mbështetjen e tyre për opozitën iranian, Këshillin Kombëtar të Rezistencës së Iranit, që udhëhiqet nga Maryam Rajavi.Rezoluta 374 e Kongresit Amerikan për dënimin e terrorizmit shtetëror të regjimit dhe në mbështetje të dëshirës së popullit iranian për të themeluar një shtet demokratik, arriti në 110 përfaqësues nga të dyja partitë.

Kjo rezolutë dënon terrorizmin e regjimit iranian në Europë dhe në Shtetet e Bashkuara, kundër tubimit të opozitës iraniane MEK në Villepinte të Parisit, si dhe komplotin terrorist kundër Muxhahedinëve në Shqiëpri.

Në këtë konferencë, Hakeem Jeffries, Kryetar i Grupit Demokratik në Dhomën e Përfaqësuesve, shprehu mbështetjen e tij për rezistencën iraniane dhe për një Iran të lirë, demokratik e jo-bërthamor.

Rezoluta 374 u bëri gjithashtu thirrje qeverive që t’i ndalojnë veprimtaritë shkatërrimtare të misioneve diplomatike iraniane dhe t’i mbyllin ambasadat e këtij regjimi, përfshirë në Shqipëri, si dhe që ta mbështesin planin me dhjetë pika të Presidentes së zgjedhur iraniane Maryam Rajavi për një Iran të lirë.

Përfaqësuesit në rezolutën dypartiake 374 thanë se mbështesin të drejtën e popullit iranian për të themeluar një republikë demokratike, laike dhe jo-bërthamore.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.