Bota

Shkatërrohet grupi që trafikonte emigrantë drejt Britanisë, 8 shqiptarë në pranga

15:53 - 04.11.19 gsh

Policia spanjolle ka arrestuar nëntë persona, të cilët akuzohen se kishin një grup kriminal për favorizimin e parregullt në Mbretërinë e Bashkuar. Mediat vendase kanë raportuar se në mes të arrestuarve, tetë persona janë me kombësi shqiptare dhe një është brazilian.Operacionet kanë filluar në vitin 2018, pasi agjentët zbuluan se numri i qytetarëve me origjinë shqiptare po rritej. Synimi i tyre ishte të kalonin në mënyrë klandestine në Mbretërinë e Bashkuar, duke përdorur për këtë qëllim një platformë të trageteve dhe anijeve që niseshin kryesisht nga Porti i Santurtzi dhe të tjerët nga bregu cantábrico.

Organizata përbëhet nga 2 qeliza, njëra që operonte në Bilbao, Barakaldo dhe Sestao, dhe një tjetër që do të vepronte në provincat e tjera për të siguruar emigrant. Dërgesat e personave janë bërë me rimorkio, kontenierë, apo dhe në pjesët e brendshme të anijeve, ose duke filluar nga kamionët e parkuar në zona pushimi pranë Porteve, duke pritur të hipjes në tragetet që u nisën për në Mbretërinë e Bashkuar. Portet e përdorura nga organizata kanë qenë Santander, Vigo, Ferrol, Ribadeo, Gijón, Avilés, Pasajes, dhe, së fundi, Valencia dhe Castellón.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.