Bota

Kili/ Rritet numri i viktimave, 22 te vdekur dhe 2500 te plagosur nga protestat anti-qeveritare

13:00 - 15.11.19 gsh

Më shumë se 20 te vdekur, mbi 200 të verbuar dhe 2500 te plagousur. Ky është bilanci i protestave më të dhunshme në Kili parë që nga rënia e diktaturës së Agusto Pinoçetit. Që nga 18 tetori  ende vazhdon përleshja e protestuesve me forcat e policisë,duke kërkuar dorëheqjen  e presidentit dhe ndryshimin e Kushtetutës. Më shumë së një million protestues janë mbledhur në ‘Piazza Italia’ në kryeqytetin Santiago, kundër presidentit Piñera dhe politikave të tij neoliberale. Nga videot që qarkullojnë në internet, forca të shumta policie janë ndeshur me protestuesit të cilët i sulmuan me bomba molotov, gurë dhe mjetet të tjera të forta.Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE