LIFE STYLE

100 fakte të çmendura rreth seksit, që nuk i keni ditur më parë

10:19 - 19.11.19 gsh

Edukimi nuk përfundon sapo mbaron së shkuari në shkollë. Ja 100 faktet më të çmendura rreth seksit që ju mbase nuk i dinit1 – Meshkujt që mbajnë erë më të mirë iu duken femrave më tërheqës.

2 – Sipër përllogaritjeve, në mbarë botën janë vetëm 5 mijë meshkuj që e kanë penisin 30 centimetër në ereksion.

3 – Zyrtare: Studimet tregojnë se meshkujt dhe femrat nuk mund të jenë thjeshtë shokë

4 – Sperma konsiderohet një trajtim anti- plakje, dhe ka efekte pozitive në lëkurë.

5 – Njerëzit që u pëlqen të eksperimentojnë me seksin janë psikologjikisht më të shëndetshëm

6 – Endorfina e çliruar gjatë aktivitetit seksual krijon eufori të ngjashme me përdorimin e drogërave

7 – Disa njerëz përjetojnë të njëjtën ndjenjë kur mendojnë për ushqimin dhe seksin.

8 – 12% e të rriturve kanë kryer seks në zyrat e tyre.

9 – Femrat nuk mund të thonë “lumturi” pa thënë fjalën “penis”

10- 12 përqind e njerëzve në botë thonë se kanë bërë seks tresh.

11 – Sipas studimeve, njerëzit që kryejnë 1 ose 2 herë seks në javë kanë sistem imunitar më të fortë.

12 – Kondomët nuk duhet t’i mbani për një kohë të gjatë në portofole. Nëse kanë ndenjur aty për 1 muaj, ka gjasa të prishet.

13 – Një mashkull redukton shanset e kancerit të prostatës nëse përjeton 4 orgazma në javë.

14 – Ka disa ushqime që përmirësojnë jetën seksuale. Një prej tyre janë manaferrat e zeza. Lënda që ndodhet në to, ndihmon në prodhimin e testosteroneve dhe spermës së shëndetshme.

15 – Një vaginë mesatare është e gjatë nga 5- 7.5 cm por ajo mund të zgjerohet me 200% nga marrëdhëniet seksuale.

16 – Seksi është 10 herë më efektiv se sa valiumi.

17 – Nëse pastrohet zona pubike, ka gjasa të rriten shanset për sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

18 – Mbani gjithnjë kontakte me gjinekologun. Shumë nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme nuk kanë simptoma për gati 3- 5 vjet.

19 – “Amigdala” pjesa e trurit që rrit frikën dhe ankthin, fiket automatikisht kur femrat përjetojnë orgazëm.

20 – Ju duhet të urinoni sa më shpejt të jetë e mundur pas seksit për të ndaluar infeksionet urinare.

21 – Masturbimi është akti seksual numër 1 i dëshiruar nga meshkujt.

22 – Çdo vit, rreth 11 mijë amerikanë e lëndojnë veten për të provuar pozicione seksuale të çuditshme.

23 – 80% e femrave përdorin vibratorët për të arritur një orgazëm nëpërmjet stimulimit të klitorit se sa duke e futur në vaginë.

24 – Njihni limitet tuaja. Akti seksual mesatar zgjat për 37 minuta.

25- Kur Egjipti pushtoi Libinë në shekullin e 13- të para Krishtit, fituesit morën 13.230 penisë si trofe.

26- Në vitin 1994, amerikani Gary Kremen bleu domain- in sex.com. Në vitin 2006 e shiti për 14 milionë dollarë.

27- Ka çifte që bëjnë seks në skaner. Për qëllime kërkimore.

28- Kur një burrë ia merr vetes në gojë, ai bën Autofellatio. Shumë më të rralla janë rastet e grave që bëjnë Autocunnilingus.

29- Termi fetish vjen nga frëngjishtja.

30- Numri i personave të varur nga seksi shkon në 6 përqind.

31- Orgazma tek meshkujt dhe femrat stimulon atë pjesë të trurit si marrja e heroinës.

32- Nëse numërojmë çdo lëvizje sado të vogël, gjatë një kilometër vrapim, gjoksi i femrës kërcen në një lartësi 84 metra.

33- Në lashtësi mendohej se aroma e grave të virgjëra kishte efekte shëruese. Sot shihet si pretekst për tradhti jashtëmartesore.

34- 240 milionë njerëz bëjnë seks çdo ditë. Pra një në 25.

35- Mes orës tetë dhe nëntë është përqendrimi më i lartë i hormoneve seksuale.

36- Një në katër persona thotë se ka bërë seks në një park.

37- Shtatë nga dhjetë persona thonë se e mbajnë hundën djathtas kur puthin.

38- Gjatë orgazmës ne marrim frymë 40 herë në minutë.

39- 5 nga 1 mijë infarkte vdekjeprurëse ndodhin gjatë seksit.

40 – 92 përqind e grave i mbyllin sytë gjatë puthjes. Gjysma e meshkujve e bëjnë këtë.

41 – Një në pesë persona ka pasur një lidhje me kolegen e punës.

42- Nga depërtimi i penisit në vaginë deri në derdhje mund të kalojnë nga 30 sekonda deri në 44 minuta.

43 – 25 përqind e kërkimeve në internet janë me natyrë porno.

44 – Filmi më i suksesshëm në histori është një film porno. “Deep Throat” ka kushtuar vetëm 25 mijë dollarë dhe ka fituar plot 600 milionë dollarë. Të ardhurat janë 1 me 24 mijë.

45- Pornostarja Houston, 39 vjeç, më 6 shkurt 1999 bëri seks me 620 meshkuj për filmin e saj.

46- Gjatë eksitimit, testikujt rriten deri në 50 përqind.

47 – Studimet serioze kanë treguar se as madhësia e duarve dhe as madhësia e këmbëve nuk kanë lidhje me madhësinë e penisit.

48 – Një penis, që është i vogël në gjendje gjumi, mund të zmadhohet në ereksion. Por një penis i madh, me shumë mish, në ereksion nuk zmadhohet shumë.

49 – Penisi zvogëlohet me kalimin e kohës.

50- Gjatë masturbimit derdhet 20 përqind më pak spermë se gjatë seksit.

 

51- 47 përqind e meshkujve masturbojnë çdo javë. Tek gratë kjo shkon në 27 përqind.

52- Rekordi për puthjen më të gjatë është 30 orë dhe 59 minuta.

53- 20 përqind e çifteve provojnë lojëra seksuale me lidhje gjatë seksit.

54 – Nëse bëni seks tre herë në javë, rreziku për atak në zemër ulet me gjysmën. Kështu thuhet në një studim.

55 – Një në tre persona thotë se do kishte dëshirë ta kalonte kohën e lirë duke bërë seks.

57 – 15 orë ka zgjatur transplanti i parë i penisit. Ai u bë në Kinë në vitin 2006.

58 – Nëna me më shumë fëmijë ishte F. Vasilijev nga Rusia. Ajo kishte 69 fëmijë.

59- Njerëzit bëjnë më shumë seks në dhomën e gjumit. Në vend të dytë është makina.

61 – 60 përqind e të gjitha martesave në botë janë me mblesëri- shumica e popullsisë në planet nuk ka ndikim në zgjedhjen e partnerit.

62 – Kondomët e parë janë bërë me zorrë delesh.

63- Shpejtësia mesatare e një derdhje është 44.8 kilometra në orë.

64 – Vetëm 40 përqind e njerëzve e sqarojnë përpara seksit nëse partneri ka sëmundje seksuale.

65 – Një spermatozoid jeton 2.5 muaj.

66 – Në majën e klitorit ka 8 mijë mbaresa nervore- më shumë se kudo në trupin e njeriut. Për krahasim: në penis ka vetëm 4 mijë nerva.

67- Shkencëtarët britanikë dhe zviceranë kanë zbuluar se orgazma gjatë seksit është katër herë më e mirë se gjatë masturbimit. Arsyeja: lëshohen katër herë më shumë hormone.

68 – Predikuesi baptist amerikan, Glynn Wolfe, është martuar 29 herë. Martesa më e shkurtër ka zgjatur 19 ditë, më e gjata 7 vjet.

69 – “Masturbimi është seks me atë që dua unë”. Kështu ka thënë Woody Allen.

70 – – Fjala “Fuck” u përdor për herë të parë në vitin 1967 në një film me Marianne Faithful. Titulli: “I’ll Never Forget What’s His Name”.

71- Balena e Jugut ka testikujt më të mëdhenj në planet: secili peshon nga 45 kg. Kur derdh, lëshon 20 litra spermë.

72- Gjatë një puthje me gjuhë, partnerët shkëmbejnë rreth 60 mg ujë, 0.7 mg proteina dhe yndyrna dhe 0.4 mg kripë.

73 – Një person mesatar shpenzon në 70 vite jetë, rreth 110 mijë minuta duke puthur- kjo do thotë më shumë se 76 ditë.

74 – Nuk ka asnjë provë shkencore që biondet bëjnë më shumë qejf në jetë dhe seks.

75 – Deri në shekullin e 20- të, shkencëtarët mendonin se gratë nuk mund të kalonin orgazmë.

76 – Gjatë orgazmës, në tru fiken plotësisht ato fusha që kujdesen për ankthin dhe shqetësimet.

77- Seks është një fjalë angleze dhe vjen nga latinishtja “sexus”, që do të thotë gjini.

78- Mesalina, gruaja e perandorit romak Klaus, e ka tradhtuar atë me të gjithë gardën pretoriane.

79 – 15 përqind e njerëzve në botë do e falnin një tradhti të partnerit.

80 – Tossing quhet seksi me të huaj.

81- . Në Liban marrëdhëniet brutale me kafshë lejohen, mjafton që kafsha të jetë i gjinisë së kundërt.

82- Në Hong Kong, një bashkëshorte e tradhtuar ka të drejtë ta vrasë bashkëshortin tradhtar, në qoftë se e kap me presh në duar. I vetmi kufizim që i vihet është që vrasjen ta kryejë me duar dhe jo me ndihmën e ndonjë arme. Ndërsa sa i përket të dashurës, sipas ligjit edhe atë mund ta vrasë, me çdo lloj mënyre që dëshiron.

83 – Në Bahrejn gjinekologëve meshkuj u ndalohet që të shikojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë organet gjenetike të femrës. Ndaj, ata të gjithë përdorin një pasqyrë, për të kryer punë.

85- Në Indonezi, kushdo që kapet në flagrancë ndërsa masturbohet, i pritet koka!

86 Në qytetin e vogël amerikan Hastings, Nebraska, çiftet janë të detyruara që kur bëjnë seks, të mbajnë veshur këmisha nate.

87- Në Estoni është e ndaluar të luash shah ndërsa bën seks.

88- Nëse një burrë në Uruguaj e kap gruan me të dashurin, ai mund t’i vrasë të dy ose mund të zgjedhë që gruas t’i presë hundën dhe të kastrojë të dashurin e saj.

89- Në Irlandë është lejuar shitja e prezervativëve vetëm pas vitit 1978.

90- Në Arizona, SHBA, nuk lejohen më shumë se dy dildo (lodër seksi) për shtëpi.

91- Në Siena të Italisë gratë me emrin Maria nuk lejohet të punojnë si prostituta.

 

92- Në kontenë Logan, Kolorado, SHBA, është ende e paligjshme të puthësh një grua nëse ajo është në gjumë.

 

93- Në Ames, Ioua, SHBA, është ende e paligjshme që burrat të pinë tre gllënjka birre ndërsa janë në shtrat me bashkëshortet e tyre.

 

94- Në Tremonton, Utah, SHBA, është ende një krim që një grua të ketë marrëdhënie seksuale me një burrë në ambulancë. Ajo mund të akuzohet për keqbërje dhe mund t’i botohet emri në gazetë.

 

95- Në Oblong, Illinois, SHBA, është e paligjshme të kryesh marrëdhënie seksual ndërsa jeni për peshkim apo gjueti, ditën e dasmës.

 

96- Në Hastings, Nebraska, SHBA, ligji thotë se të zotët e hoteleve duhet t’i sigurojnë këmisha nate të bardha vizitorëve. Asnjë çifti nuk i lejohet të ketë marrëdhënie seksuale në hotel nëse nuk i kanë veshur këto këmisha të pastra.

 

97- Vendi më popullor për seks jashtë dhomës së gjumit është makina.

 

98- Supozohet që çdo ditë në botë ndodhin afër 100 milionë marrëdhënie seksuale.

 

99- Rekordi i orgazmave te femra i ndodhur në harkun e një ore, sipas një studimi të kryer në laborator është 134 herë. Femrat kanë një anatomi të tillë sa që shpesh orgazma e disa hershme është çështje praktike.

 

100- Seksi oral ishte i paligjshëm në Kanada deri në vitin 1969 dhe në disa pjesë të shteteve deri në vitin 2003

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.