Aktualitet

“Tërmeti ishte afër nivelit katastrofik”, inxhinieri: Shumica e banesave që do shemben janë ndërtuar para 60 vitesh

21:44 - 09.12.19 gsh

Inxhinieri Luigj Aleksi i pranishmën në emisionin “Real Story” në “News 24” tha se tërmeti i 26 nëntorit për karakteristikat që manifestoi, ishte afër nivelit katastrofik. Sipas tij, tërmeti shkatërrimtar ka lënë pasoja të mëdha në banesa dhe pallate që kanë një periudhë kohore mbi gjashtë dekada.“Kanë ardhur specialistë nga Izraeli që kanë matur strukturat e betonit. Strukturat e ndërtuara pas 90, strukturisht i kanë qëndruar lëkundjeve. Numri i banesave që do shemben, janë ose të ligjit të legalizimit, ose banesa të kaluara mbi 60 vjet. Përgjegjësia është individuale e gjithsecilit. Tërmeti mbi 6.4, për karakteristikat që pati, për kohëzgjatjen, ishte afër katastrofikut. Ishte afër katastrofikut për shkallën e llogaritjes. Strukturat qëndruan, katastrofa e njerëzve ishte shumë e dhimbshme për ata që vdiqën”-tha ai.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE