Hani hurma kundër sëmundjeve të aparatit tretës

Në mjekësinë popullore përdoren pothuajse të gjitha pjesët e bimës, fruta, gjethet, degët. Ajo përdoret e freskët, e thatë, përgatitet reçel, marmelatë, alkool, raki dhe ëmbëlsira të ndryshme. Fruta përmban rreth 17 për qind sheqer kur është e freskët dhe 62 për qind kur thahet. Përmban vitamina A dhe C, proteina, yndyrna, kripëra Me shume ...

by gsh.al | Publikuar 2 muaj me pare
By gsh.al ne E hënë, Qershor 19th, 2017
0 Comments

Sëmundjet e lëkurës që përkeqësohen nga dielli dhe mbrojtja nga rrezet

Nga Dr. Blerta GJONI Ekzistojnë disa sëmundje dermatologjike që në përgjithësi përmirësohen në periudhën e verës, si: psoriaza, iktioza vulgare, por disa sëmundje të tjera, për shkak të nxehtësisë, Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 19th, 2017
0 Comments

Lumturi Mërkuri: Parandalimi i osteoporozës fillon që në rini, ja masat

Ola MITRE Ndërgjegjësimi për osteoporozën duhet të fillojë që në moshë të re, me qëllim që të ndërmerren masa për ta parandaluar atë”. Deklarata vjen nga mjekja dhe specialistja e shëndetit Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 19th, 2017
0 Comments

Efektet kurative të fikut, ja kush s’duhet ta përdorë

Fiku është një frut i këndshëm dhe i ushqyeshëm. Përdoret i freskët, i tharë, si dhe i përpunuar në produkte të ndryshme si marmelatë apo reçel. Përmban shumë karbohidrate, që në fiqtë e thatë Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 19th, 2017
0 Comments

ISHP: Fëmijë e të moshuar, si shmangen rreziqet nga i nxehti

Me ardhjen e verës, Instituti i Shëndetit Publik ka nisur një fushatë ndërgjegjësimi për rreziqet e motit të nxehtë, sidomos për sa u përket kategorive të njerëzve në nevojë, si të moshuarit dhe Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 12th, 2017
0 Comments

KESHILLA / Vetitë kurative të vishnjës dhe bishtave të saj

Për qëllime mjekësore përdoren frutat e vishnjës dhe bishtat e tyre të thara. Frutat grumbullohen në periudhën e pjekurisë dhe thahen në vende të ajrosura. Bishtat thahen në hije; ato kanë ngjyrë Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 12th, 2017
0 Comments

KESHILLA / Hani pjeshkë kundër kolitit dhe hemorroideve

Për qëllime mjekësore përdoren gjethet, lulet, frutat dhe farat e pjeshkës. Të gjitha pjesët e bimës kanë shije të hidhur sepse përmbajnë acid cianhidrik, ndaj dhe duhet kujdes i posaçëm. Frutat përdoren Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 12th, 2017
0 Comments

AKU: Siguria e frutave dhe perimeve, 6 hapa praktikë

Ekspertë të shëndetit dhe të të ushqyerit rekomandojnë vazhdimisht shtimin e sa më shumë frutave dhe perimeve për një dietë të shëndetshme ditore. Por, është shumë e rëndësishme që ju të dini Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 12th, 2017
0 Comments

Blerta Gjoni: Si të kujdeseni për lëkurën gjatë stinës së verës

  Ola MITRE Dielli shkakton mbi 40% plakje të parakohshme, çka e bën të domosdoshme mbrojtjen e lëkurës”. Deklarata vjen nga mjekja dermatologe, pranë Poliklinikës së Specialiteteve Nr. 3, Blerta Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Qershor 5th, 2017
0 Comments

10 mënyra për të përballuar ditën pa duhan

Ju mendoni se duhani ju ndihmon në momentet kur emocionet tuaja janë të papërballueshme, por pavarësisht kësaj, pirja e duhanit nuk është ndihmë. Sipas specialistëve, ju ndoshta ndjeheni më mirë, pasi Me shume ...

Kalo te paneli