20 vite me pare

20 VITE ME PARE – 13 Mars 1998/ Nano në Izrael për Gazideden. Cilat ishin lidhjet e ish-kreut të SHIK me islamikët?

00:20 - 13.03.18 Gazeta Shqiptare

Ana e padukshme e udhëtimit dyditor. Takon erbrej arabë• Nano në Izrael për Gazideden

Cilat ishin lidhjet e ish-kreut të SHIK me islamikët?

Kryeministri dhe njerëzit e tij në vizitë surprizë në vendin e Mossadit

Gati kampet për refugjatët

TIRANE – Mossadi, emri tashmë i njohur në të gjithë historinë e përplasjeve të mëdha në Lindjen e Mesme do të ndihmojë edhe Qeverinë shqiptare. Dërgatat e Nanos në Telaviv, përveç marrëveshjeve dhe bisedimeve të kortezisë ka patur edhe një qëllim tjetër, që ka të bëjë më shumë me historinë e brendëshme të Shqipërisë se sa me historikun e miqësisë së lashtë mes shqiptarëve e ebrejve, apo mes shqiptarëve e palestinezëve. Dje burimet zyrtare janë shprehur të kënaqura për rezultatin e takimeve mes Nanos dhe tëe parit të Izraelit, Benianmin Netaniahu. Prova më e mirë për këtë ishte buzëqeshja e kortezisë mes Nanos dhe izraelitive, apo përqafimi i përzëmert mes tij dhe legjendarit Arafat, ende rival i ashpër i kryeministrit izraelit.

 

Tension i lartë në Kosovë

• Shqiptarë e serbë refuzojnë  njëri-tjetrin

Beogradi: Autonomi dakort, por vetëm kulturore

 

Reportrazh/ Në Kukës, përgjatë kufirit qe vuan

KUKES -Qyteti i largët verilindor jeton çdo ditë me të rejat qe vunë nga kufiri fare pranë dhe nga zvrat e largëta të diplomacisë europiane. Të vetmit që mundën të hyjnë e të dalin lirisht, tregtaret gorane, sjellin dhe përcjellin mallrat e të rejat e fundit nga Kosova.  Vendasit janë të bindur se nuk do të ketë fluks refugjatësh, pasi kosovarët veshtirë se mund t’i brakstisim trojet.  Ndërsa gjenerali Divizionit të zonës kufitare thotë se s’ka patur përforcime nga Tirana, por vetëm rritje të vigjilencës.

 

Greqi-Shqipëri: Një konflikt i nëndhenshëm

• Vizita e Meidanit e polemikat që pasuan

 

• Ankthi në botën e sportit

Perlat Musta në agoni, mjekët: “Flasim pas pesë ditësh”

 

• Burg për qëlluesin e Mustës

 

• Vlorë/ Ndalohen 22 veta: Dyshohen për vrasjet e fundit

  

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.