LIFE STYLE

Ju duket sikur flini mjaftueshëm? Ja sa orë gjumë duhet të bëni sipas moshës që keni

12:09 - 13.06.18 Gazeta Shqiptare

“7 deri në 8 orë janë të mjaftueshme për gjumë”. E kemi dëgjuar shpesh herë, por jo gjithmonë këto orë janë të mjaftueshme.Pas një dite të gjatë pune dhe të lodhshme, nuk ka asgjë më të mirë se të shkosh në shtrat dhe të flesh gjumë. Por sa duhet të flini sipas moshës që keni? Cilado qoftë arsyeja, gjumi i mirë është tepër i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Gjumi është zinxhiri i artë që lidh shëndetin dhe trupin tonë së bashku.

0-3 muaj: 14-17 orë

4-11 muaj: 12-15 orë

1-2 vjet: 11-14 orë

3-5 vjet: 10-13 orë

6-13 vjet: 9-11 orë

14-17 vjet: 8-10 orë

18-25 vjet: 7-9 orë

26-64 vjet: 7-9 orë

65+ vjet: 7-8 orë

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *