Politike

FOTO/ Rishfaqet Visho Ajazi, ish-kreu i SHISH në krah të Ramës

19:59 - 11.07.18 Gazeta Shqiptare

Dikur “armiq” por sot shihen në krah e njëri- tjetrin. Kryeministri Edi Rama ka vijuar vizitat e tij në Samitin e NATO-s në Bruksel, atje ku është takuar dhe me kreun e Aleancës Stoltenberg.Ajo që ka rënë në sy në pamjet që vetë Rama ka publikuar, kanë qenë momentet kur kreu i qeverisë shihet pëkrah ish drejtuesit të SHISH, Vizho Ajazi Likës, me të cilin maxhoranca e të majtëve ka patur një sërë përplasjes të forta, deri në momentin kur ajo vetë vendosi ta çojë Visho Ajazin, si përfaqësuesin e Shqipërisë në NATO.

Rama shkruan në rrjetin social se Shqipëria është vlerësuar pozitivisht për kontributin e saj në Aleancën e Atlantikut të Veriut duke shtuar rritjen e buxhetit të mbrojtjes dhe të trupave të veta në frontet e përbashkëta.

POSTIMI I RAMËS:

Bruksel, SAMITI I NATOS – Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e Aleancës; rritjen e buxhetit të mbrojtjes; pjesëmarrjen me 13% të trupave të veta në frontet e përbashkëta; qasjen aktive kundër terrorizmit dhe ektremizmit të dhunshëm.

Duke vlerësuar lart marrëveshjen e arritur mes Athinës e Shkupit, Shqipëria mbështet nisjen e procedurave për anëtarësimin sa më parë në NATO të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *