Kryesore

Berisha i kthen reston Thaçit dhe nxjerr dokumentin që ndan Kosovën: Argat i Beogradit!

14:11 - 09.08.18 Gazeta Shqiptare

Akuza dhe kundërakuza. Ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha u duk sikur u frikësua nga Hashim Thaçi dhe rrallë herë i reagoi butë edhe pse akuzat ndaj tij ishin tepër të rënda dhe serioze.Tre ditë më parë, Thaçi akuzoi rëndë Berishën se ka furnizuar me naftë makinerinë e Millosheviçit. Mirëpo, sot Berisha ka reaguar dhe siç duket nuk ka ndërmend të ndalë “luftën” me Thacin.

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka publikuar një propozim të një think tank’u në Serbi që propozon ndarjen e Kosovës respektivsht që Kosovës t’i merren 4 komunat në Veri. Sipas Berishës ky skenar parashihet edhe me “korigjimin e kufijve”, term që po e përdorë presidenti Thaçi.

Pikërisht për këtë, në një postim në rrjetet sociale, Berisha e ka quajtur Thaçin argat të Beogradit, ndërkohë që nuk e ka lënë keq as Edi Ramën.

POSTIMI I PLOTË

Termi “korrigjim kufijsh” midis Kosoves dhe Serbise, eshte thjesht produkt i kuzhines se Beogradit!

Te dashur miq, ketu me poshte keni nje dokument te kuzhines se Beogradit, ne te cilen flitet jo per ndarje apo coptim te territorit te Kosoves por per korrigjim te kufijve midis Serbise dhe Kosoves si dhe per marreveshje ëin-ëin midis ketyre dy vendeve. Sipas ketij dokumenti:

1- “korrigjimi” i kufijve, term qe perdor sot Beogradi dhe argatet e tij ne Prishtine, nenkupton as me shume dhe as me pak se sa ti kalojne Republikes se Serbise kater komuna, konkretisht Mitrovica e Veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Patoku.

2- Kjo, sipas kuzhines se Beogrdit do te ishte nje marrveshje ëin-ëin, pra qe do te fitonin te dy palet.

3- Ne firmosjen e kesaj marreveshje duhet te jete Edi Rama! Mendoj se ky dokument nxjerr lakuriq argatet e Beogradit qe perpiqen te mashtrojne shqiptaret me spekullime semantike te pregatitura ne kuzhinen e kryeqendres se Serbise dhe te servirura ne takime obskure te argateve te saj shqipfoles albanofob.

Ketu me poshte, per cilindo qe ka interes, keni ne anglisht dokumentin e think tankut te Aleksander Vuçiç! sb

https://www.ceas-serbia.org/…/CEAS_Study_-West_Side_Story.p…

 

 

Shfaq Komentet (2)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

 1. U tradhtua Kosovar???
  po,po,po tradhtohet .
  Si ne prizren 10.6.1878 ,nga agallaret+shpeblimiryshfeti
  (Dhe at heer ka pas corruption Si sot.)
  Shqiptar kana shame tragedy tradhtish??por kryesore jane
  1.Ne mbedhjen e shkupit v. 1912 bejret +osmaet
  2.v.1913 konf .ambassed. + delegcionet shqiptar e
  komtradiktore.
  3.Gjat lufe’s dyte boterore pass ”konf.Bujanit 31.12 43-1-2.44″
  .. pkj+ pksh,alenca ”servile ,vllazrore”
  4.Ne mbledhje famkeq te qershorit 1945
  Shqiptaret e kosoves +plus disa nenshkrus
  Te bujanit, firmlsen me doren e tyere bashkimin
  Me serbine.po apo Jo??.,,fol mos u tutu-frkso.
  die me e rendA
  5.Marrveshjet e (gjata,vizita” HISTORIKE”
  shqiptar Serbs Si histoike (ne fate po del tragjike)
  vucic-rame te miratura Nga putini Thaci.
  Ne gusht 2018. I publikoj nje I cment me fjalet
  ” djallzore hypocrite ”. s h e n I m k u f I r I t’.
  Edhe conferenca e mukjes eshte e eshte gushtit
  Qe e ”grisen” jugosllavet dhe shqiptaret e ”shqelmuane”
  Mos harronic
  Ju ”politican ju thanking”,SE mitrlvica eshte clirure
  Nga shqiptaret( baballert tuaje).
  Me 27 gusht 1912 po ashtu gjate luftes dyte boterore.
  shiqoni ju politikan te dehure.
  Histotia,arkeologjia ,paleontologjia vertetoj se mitroivica esht
  banure nga fise Ilire dhe ka qee qender tregtare e idusttiale
  qyshe ne shekullin e IV b.c.(per sqarim Para krishtit)

  Po te ishin gjalle.prof.Rehep Mitrovica,dr. Vasfi Samimi,”Nena Kosovo”,,
  Gjeneral Velia De di poliglote, Academic Ahmet Gashi.”harta Etrice Albania”,
  Nenshkrusit e bujanit qe nuke nenshkrane prizrenin e !!45.
  Do tu kishin mallkuare per ”t r a d h t i”..

  A e dini qe me 27 korrik 1912 esht cliruare Mitovica NGA forcatt shqiptar prseri ne v. 1944
  Mor ju kemi Richan
  Mos bene cfare nuke duhet bere.
  Mos e denoni kete popull.Mos e. provokoni me
  ”shenim kufiri”’
  “‘ndrrim bashkim komunash”,
  kane Fricke?????
  Te gjith heshtin. ???????
  Shkembim territory.
  Shume I Zemruare
  Emigrantif

  Përgjigju ↓
 2. Te gjitheve qe ti po i permend ne komentin tend emigrant nga 1912-2018, Amerika ua shqeu maskat duke ju thene prere qe nuke ka ridizajnim kufijsh mese Kosoves dhe Serbise , nuke ka ndarje te Kosoves dhe nuk ka shkembim teritoresh mese Kosoves dhe Serbise . I La Amerika e Madhe meta barakqij e zullumqar dhe disa langoj te tyre qe po bejne zhurme neper medija me gishta ne goje duke u terhequr me bishte nen shale qe populli shqiptar i Kosoves dhe i Shqiperise por edhe shqiptaret e Maqedonise ti gjykoje
  Menjiher pase Amerikes u prononcua edhe BE me te njejtin qendrim kurse, per te njejten arsye qeveria e shtetit shqiptar ka 4 dite fare nuk prononcohet lidhur me deklaratat e Thacit dhe Vucuqit per ” rudizajnim kufijsh” mese Kosoves dhe Serbise edhepse ka obligim kushtetues ta informoje opinionin shqiptar per pergaditet qe po behen ne shpejtesi per cenimin e integritetit teritorial te Kosoves dhe cenimin e teritorit te saje qe eshte pjese e
  projekt-memorandumit serb te SANU
  ( Srpska Akademija Nauka i Umetnosti – akademia serbe e shkences dhe arteve) e pase vitit ’99 e cila eshte obliglative te realizohet ne praktike nga gjitha qeverite serbe pa marre parasysh qmimin dhe kohen ( edhe me lufte nese e kerkon nevoja ) qe duhet paguar ( eshte vendim i qeverise serbe te Millisheviqit e aprovuar ne mbledhjen e qeverise serbe ne maj te vitit 2001 )

  Përgjigju ↓