Shëndet

Këto janë 7 ushqime që mund të pastrojnë lëkurën tuaj

20:53 - 10.08.18 Gazeta Shqiptare

Në vijim ju sugjerojmë ushqimet që duhet të konsumoni në vaktet tuaja për të patur një lëkurë sa më të mirë.Bajamet

Image

Bajamet janë plot me vitaminë E dhe mund t’ju ndihmojnë të ruani lëkurën e shëndetshme. Gjithashtu vitamina E mund të mbrojë lëkurën nga dëmtimet e shkaktuara nga dielli

Salmon ose ton

Image

Ushqimi i peshkut i siguron trupit biotinë.

Lëng portokalli

Image

Lëngu i portokallit ju mban të hidratuar dhe Vitamina C, e cila funksionon si një antioksidant për të mbrojtur lëkurën dhe qelizat e tjera nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në mjedis dhe në trup. Vitamina C gjithashtu ndihmon në krijimin e kolagjenit, proteina kryesore strukturore e trupit.

Farat “Chia”

Image

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në mbajtjen e membranave qelizore, duke mbrojtur lëkurën dhe duke siguruar lagështi. Farat Chia, gjithashtu janë të pasura me acide yndyrore.

Patate të ëmbla

Image

E pasur në vitaminë A, patatja e ëmbël i jep ngjyrë lëkurës.

Fara luledielli

Image

Këto fara sigurojnë një burim të shkëlqyeshëm të vitaminës E dhe ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Uji

Një person që pi ujë mjaftueshëm ka një lëkurë të shkëlqyeshme pa marrë parasysh ngjyrën e lëkurës së tij.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *