Aktualitet

Kush është administratori i UT-së që kërkoi ndërhyrjen e policisë kundër studentëve

13:48 - 11.01.19 Gazeta Shqiptare

Përplasja mes policisë dhe studentëve të Juridikut dhe Ekonomikut, të ngujuar në fakultete, është kthyer në qendër të vëmendjes këtë të premte.Në rrugë zyrtare, thuhet se ndërhyrja e policisë është bërë me kërkesë të administratës së Universitetit të Tiranës. Më konkretisht, është bërë publike shkresa e administratorit të UT-së Skerdi Dafa, që i kërkon ndihmë policisë për rikthimin e rendit e normalitetit brenda fakulteteve.

Por sipas opozitës, Dafa është një militant i Partisë Socialiste i vendosur politikisht në atë pozicion. Ka qenë kreu i PD-së Lulzim Basha që ka hedhur akuza ndaj administratorit të UT-së, që më parë sipas tij ka mbajtur edhe poste të tjera të rëndësishme.

“Kanë nxjerrë ne media se kush e ka nxjerrë urdhrin për të futur policinë në Universitet, dhe po ua tregoj se cili është. Urdhrin e paska firmosur një farë Skerdi Dafa, administrator i universitetit. Po kush është Skderi Dafa? Kush e ka emëruar? E ka emëruar qeveria. Skerdi Dafa është ish-drejtor i Postës ish-drejtor i Tatimeve të Elbasanit, militant i PS. Ai nuk duhet të ishte kurrë administrator i universitetit, por duhet që të ishte tek zyra e financës së Partisë Socialiste në Elbasan.” u shpreh Basha në fjalën e tij.” ka thënë sot Basha

Kujtojmë se një nga kërkesat e studentëve në protestën e tyre ka qenë pikërisht çështja e administratorëve, të cilët janë të zgjedhur direkt nga MASR.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *