Aktualitet

Meta kërkon hetim ndaj Cakajt, reagon DSIK: Pajisja me certifikatë sigurie brenda ligjit

15:41 - 11.01.19 Gazeta Shqiptare

Ditën e djeshme Presidentit Ilir Meta refuzoi dekretimin në postin e ministrit të Jashtëm Gent Cakajn, me pretendimin se ai është një person i papërshtatshëm dhe për këtë arsye ai kërkonte ngritjen e një Komisioni Hetimor parlamentar për të hetuar punën e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit  të Klasifikuar.Nisur nga kërkesa e Presidentit si dhe nga akuzat e opozitës për mos pajisjen më certifikatë sigurie të Cakajt gjatë kohës që ai mbante si zëvendës ministër i Jashtë, ka ardhur dhe reagimi i këtij institucioni.

Ndërsa sqaron procedurën për pajisjen me certifikatë sigurie, DSIK thekson se pas verifikimeve rezultoi se Gent Cakaj ishte i parrezikshëm.

 

Dokumenti i plote

Njoftim-i-DSIK_GCakaj_11_janar-1

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *