LIFE STYLE

3 këshilla për gjumë të rehatshëm

20:46 - 12.01.19 Gazeta Shqiptare

Shpesh lodhja e ditës dhe stresi na pengojnë që të kemi një gjumë të rehatshëm. Pagjumësia kthehet në problemin tonë kryesor çdo mbrëmje, duke na drejtuar drejt zgjidhjes mw tw lehtë, medikamenteve.Por, për të pasur mundësinë që të bëni gjumë sa me të mire dhe te shëndetshëm, pa ilaçe që na krijojnë varësi, u sjellim disa këshilla të thjeshta.

Thoni jo kafesë

Në darkë është me mire te shmangni nga përdorimi kafen dhe çdo produkt tjetër me përmbajtje kafeine. Në vend te kafesë, përdorni një gote qumësht të ngrohte, pasi qumështi është mik i mirë i gjumit.

Meditoni

Stresi i ditës dhe ankthi janë nga armiqtë kryesore të gjumit. Meditimi është një mënyre shumë efektive për të na rifreskuar mendjen. Rifreskimi i mendjes do te thotë një premisë më shumë për gjumë të mirë.

Pa drita

Sigurohuni qe dhoma e gjumit te jete e errësuar kur ju shkoni për te fjetur. Nëse kjo nuk është e mundur, mund te praktikoni edhe maskat e gjumit.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *