Politike

Shitblerja e votës, Rama: Ka ndodhur edhe në Itali

14:55 - 18.04.19 gsh.al

Kreu i qeverisë, Edi Rama, gjatë fjalës së mbajtur sot në Kuvend, i kujtoi opozitës jashtë paralamentit se i kanë kontestuar zgjedhjet me vonesë. Megjithatë ai ka pranuar nga foltorja e kuvendit se shtiblerja e votës është një fenomen që haset edhe në Itali, por atje nuk kërkohet përsëritja e zgjedhjeve.Shitblerja e votës diskutohet sot edhe në Parlamentin italian. Ka në Itali deputetë të dënuar për bashkëpunim me mafian, edhe për vota të blear akuzohen por ama nuk ka një njeri, një individ të çohet e të thotë që meqë forca filan dhe deputeti filan ka pranuar si dhuratë një numër të caktuar votash, zgjedhet në Itali janë të pavlefshme”, tha ai.

Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

  1. Keto justifikime,mund t’i beje vetem ndonje “kastravec”,qe i duket vehtja i mencur,dhe kerkon te kaloje lumin,pa ditur not.Shume gjera ndodhin jo vetem ne Itali,por ne te gjithe boten.Mos harro,se ne Itali,u krijuan kushtet per fashizmin,dhe hajt t’i lejojme eshe ne Shqiperi!!!Rasti konkret,ne Itali,nuk u zune “mat”kriminele dhe qeveritare e pushtetare,duke bere allishverishe per votat dhe parate qe kerkoheshin per to,se po te kishte prokuroria Italiane,qofte edhe nje pergjim,te vetem te rregjistruar me ze dhe figure,e shikoje ti se ku shkonte e gjithe Italia.Vete fakti,qe ne Itali (me qe po na e permend si rast krahasimi),qeverirte ndrrohen aq shpesh,si mbreti grate,tregon se kane ndodhur shume “akrobacira”,te cilat nuk jane kapercyet nga te gjitha palet.Por nderkohe,qeverite kane rene dhe jane votuar te tjera.Nuk ka patur kokefortesi,jo une jam ligjeruar me vote (me voten qe vete prokuroria po ta tregon se e ke vjedhur-blere,ne bashkepunim me krimin dhe kriminelet,qe bredhin te lire,bashke me ata qe ke ne qeveri,apo me voten e satemeje).Ti per vete nuk pranon te votohesh as ne Partine ku ke hyre nga dritarja,kerkon te jesh i perjetshem,prandaj mos na torolis fundshpinen me pallavrat hipokrite,me te cilat je rritur,dhe mos e krahaso Shqiperine jo me me Italine,por me asnje vend tjeter ne bote.Per rkete edhe rasti i krizes Shqiptare,eshte krejtesisht i vecante,qe nuk ka ndodhur ne asnje vend,ku deri me sot,nuk ka dale ne “mejdan” sharlatan si ty dhe krijesen tende rilindjen e fellique qe ne embrion.

    Përgjigju ↓