Kosova

Shqiptarët më të pasur, mediat serbe: Financuan UÇK-në, blenë në Amerikë pavarësinë e Kosovës

10:27 - 16.05.19 Gazeta Shqiptare

Media serbe “BLIC”, i ka kushtuar një shkrim 3 shqiptarëve më të pasur nga Kosova, që sipas saj kanë financuar UÇK-në, pavarësinë e Kosovës, dhe njohjen nga shtete të ndryshme.Së pari, ata dhanë miliona për të armatosur UÇK-në, pastaj për të blerë pavarësinë e Kosovës, për të siguruar miratimin e Presidentit Donald Trump dhe tani për të vazhduar luftën për çështjet shqiptare dhe hyrjen e Kosovës në UNESCO. Bëhet fjalë për një trojkë shqiptare të përbërë nga Behgjet Pacoli, Filip Krasniqi dhe Harry Bajraktari.

Të tre prej vazhdojnë të jenë agresivë në lobimet për njohjen e pavarësisë së Kosovës, por gjithashtu mbajnë fokusin e SHBA në çështjen e tyre. Kjo dëshmohet gjithashtu nga seanca e organizuar kohët e fundit në Kongresin e “Viktimave të Luftës të Kosovës, një kërkim për drejtësi”, ku u përmend edhe përdhunimi i supozuar i shqiptarëve, shkruan “Dosja.al”.

Shqiptarët e pasur

Më i njohur për publikun është kreu i tanishëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli. Shpesh përmendet si shqiptari më i pasur në botë që nuk është ankuar për milionat për pavarësinë e Kosovës. Në mbështetje të këtyre pretendimeve, shtypi shkruan se në Maldive Pacolli ka paguar 2 milionë dollarë për njohjen e pavarësisë.

Dhe këto miliona vijnë para së gjithash nga industria e ndërtimit, duke ngritur një kompani ndërtimi “Mabetex Project Engineering” në Lugano, Zvicër, në vitet nëntëdhjetë. Kjo e çoi atë tek kryebashkiaku i Irkutskut në Lindjen e Largët të Rusisë – Pavel Borodin, i cili hapi derën për biznes të mëtejshëm, pasi që Borodin u zgjodh në vitin 1993 si kreu i kabinetit të presidentit rus Boris Jelcin. Ai punoi për rindërtimin e Kremlinit, Parlamentit Rus, Këshillit Federal, Dumën dhe iu besua detyra e ndërtimit të kryeqytetit të ri në Kazakistan, Astana. Dritë mbi biznesin e tij u hodh nga hetimi i prokurores së atëhershme zvicerane Carla del Ponte, e cila me kërkesë të prokurorit të atëhershëm rus Yuri Skuratov, kontrolloi nëse Pacolli i kishte dhënë ryshfete Yeltsin dhe bashkëpunëtorëve e tij. Akuzat u hodhën poshtë për shkak të mungesës së provave, pasi Rusia refuzoi të dërgonte dokumente. Biznesi i tij u zgjerua tek bankat, sigurimet, kujdesi shëndetësor, hotelet dhe për “Blic” dikur tha se ishte krenar për gjithçka që bëri për Kosovën.

Behgjet Pacolli

Kjo vlen për shqiptarin më të pasur në botë. Miliona para u fituan nga ngritja e biznesit. Gjithashtu nga rindërtimi i Kremlinit, ndërtimi i kryeqytetit të ri të Kazakistanit, Astana. Ai u akuzua për dhënie ryshfeti ndaj Jelly. Thaçi e quajti atë “trojan rus”

– Jam shumë krenar për kontributin tim modest për konsolidimin e shtetit të Kosovës. Në fakt, unë kam një përgjegjësi të lartë shtetërore dhe jam plotësisht i përqëndruar në sukseset e reja për Kosovën. Dhe jo vetëm mua, por të gjithë shqiptarët e Kosovës, serbët apo ndonjë person tjetër në Kosovë – tha Pacolli.

FINANCIMI OVK

Në listën e lobistëve shqiptarë me ‘xhep të thellë’ është gjithashtu ish kreu i partisë “Vetëvendosje”, një nga themeluesit dhe financuesit e UÇK-së, Florin Krasniqi, i cili u pasurua me tregtinë e armëve në Shtetet e Bashkuara. Është pronar i “Grupit të Çelikut të Kosovës”, ish Fabrika e pjesëve të automobilave “Zastava”. Pagoi dy milionë euro të saj, edhe pse vlera u vlerësua në 50 milionë euro. Ai punon në Mal të Zi, në Ulqin ai është drejtor i kompanisë “Blue hydro-pauer” dhe hoteli “Dvori Balsica”, dhe duhet të ndërtojë dy termocentrale në Plav.

Pi-Bi-ES amerikan filmoi dokumentarin e Lidhjes së Bruklinit në të cilin tha se kishte mbledhur 30 milionë dollarë në SHBA për të armatosur UÇK-në dhe më pas bleu armë nëpër dyqane dhe i kontrabandonte ato në Kosovë.

Florin Krasniqi

Financues dhe themelues i UÇK-së. Ai grumbulloi 30 milionë dollarë për armët e UÇK-së. Ish-kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje. Pronar i “Grupi i çelikut të Kosovës”. Zgjeroi biznesin në Mal të Zi, ku ka një hotel

GRAĐEVINSKI MOGUL

Më pak i njohur për publikun është agjenti i pasurive të paluajtshme në Shtetet e Bashkuara dhe lobisti Harry Bajraktari, gruaja e të cilit Liza Milicaj është amerikania e parë me origjinë shqiptare që do të zgjidhet në një post publik, në New York.

Ai zotëron dhjetëra ndërtesa në Bronks, Manhattan dhe Yunkers dhe është themeluesi i Këshillit Kombëtar Shqiptaro Amerikan në Uashington dhe revista “Iliria”. Ai ishte sponsor i Bill Clinton dhe Hillary Clinton, si dhe republikanëve që ndajnë me të idenë e pavarësisë së Kosovës. Ai mban lidhje të ngushta me Eliot Engel, aktualisht kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, me të cilin ka investuar para në ndërtimin e një ndërtese në Bronks dhe që i ka dhënë hua për të blerë një apartament në Nju Jork.

Harry Bajraktari

Agjent i pasurive të patundshme. Gruaja e tij është amerikania e parë me origjinë shqiptare që do të zgjidhet në Këshillin e Qytetit të Nju Jorkut. Themelues i Këshillit Kombëtar Shqiptaro Amerikan në Uashington dhe gazetës “Iliria”. Sponsor i Bill Clinton dhe Hilary Clinton. I afërt me Eliot Engel, i cili huazoi atij për blerjen e një banese në Nju Jork

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE