Bota

Jep dorëheqjen kryeministri grek, Aleksis Tsipras

00:01 - 27.05.19 gsh.al

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Kreu i qeverisë greke ka bërë thirrje për zgjedhje të parakoshme, pas disfatës së tij në zgjedhjet europiane. Lajmi bëhet i ditur nga greke Ekathimerini.Tsipras tha nga zyrat e partisë SYRIZA: “Rezultati nuk ishte ai që prisnim, ndaj  nuk do ta injoroj atë rezultat”, shkruan.

Mandati i qeverisë skadon në tetor dhe zyrtarët qeveritarë këmbëngulën që zgjedhjet të mbaheshin në fund të mandatit, por Tsipras duket se është i bindur për zgjedhje të parakoshme.

Tsipras tha se do të takojë presidentin grek për të kërkuar shpërndarjen e parlamentit pas raundit të dytë të zgjedhjeve lokale dhe rajonale më 2 qershor.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *