Bota

VIDEO/ “Mali Everest i plehrave” në Indi po rritet më shumë se Taj Mahal

14:44 - 11.06.19 Gazeta Shqiptare

Një grumbull gjigant i mbeturinave në Indi do të arrijë Taj Mahalin në përmasa gjatë dymbëdhjetë muajve të ardhshëm.I përshkruar si “Mali i Everestit i plehrave” të Indisë, ajo arrin mbi lartësinë prej 65m dhe zyrtarët kanë thënë se do të duhet të ketë dritë paralajmëruese për të ndaluar avionët që të përplasen me të.

Landfilli Ghazipur është hapur për herë të parë në shtetin e Uttar Pradesh, Indi në vitin 1984 dhe arriti kapacitetin maskimal në 2002.

“Rreth 2,000 ton mbeturina hidhet në Ghazipur çdo ditë”, tha një zyrtar i bashkisë së Delhit për Associated Free Press.

Mali i mbeturinave është një problem madhor, pasi vitin e kaluar një rrëshqitje e tokës ka ndodhur si rezultat i shirave të dendura, duke i marrë jetën dy personave.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *