Foto-galeri

E vërteta e hidhur që fshihet pas këtyre fotove të bukura

14:51 - 12.06.19 Gazeta Shqiptare

Libri i ri i fotografit italian Giulio Di Sturco, i quajtur “Ganga Ma”, ose “Nëna Ganga”, sjell së bashku rreth 70 fotografi nga udhëtimet e tij përgjatë lumit 1.500 milje të gjatë, i cili shtrihet në Indi dhe Bangladesh, nga Himalajet në Gjirin e Bengalit.Bashkëkohësit e Di Sturco-s zakonisht e shohin lumin nëpërmjet një lente ekzotike ose fetare, pasi lumi Ganga konsiderohet i shenjtë nga hindusët, të cilët e personifikojnë atë si një perëndi.

Ndërsa ai vendosi ta shikonte me një tjetër sy, të dokumentonte shkëtërrimin e mjedisit përgjatë gjatësisë së tij.

“Ganga është metaforë e përsosur për të gjitha çështjet për të cilat po flasim, si ndryshimi i klimës, ndotja, industrializimi dhe rritja e nivelit të detit”, shpjegoi Di Sturco.

12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
<
>

Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

  1. Filozofi me i madh indian dhe shkrimtari R.Tagora,ne librin e tij te famshem “Stuhi ne Gang”,qe eshte perkthyer shume kohe me pare edhe ne gjuhen shqipe,shpjegon rrjedhshem ate qe piktori ka fiksuar ne celuloid.

    Përgjigju &amp;darr;