MILOSAO

Prozë/ Klithma

22:14 - 07.07.19 Gazeta Shqiptare

Matanë rrugës u dëgjua një klithmë.Vinte e zbrazët, e pajetë, fshikulluese.Nuk e di në ato pak njerëz që ndodheshin aty rrotull e dëgjuan, por nëçast pashë një fëmijë që shtrëngoi të ëmën fort për dore.
Më duket se ishte hera e parë që dëgjoja një të këtillë klithmë. E ç’rëndësi kishte kjo! Mirëpo, tani klithma po më ftonte ta ndiqja. Po më ftonte ta ndiqja drejt shtigjeve ku ajo formësohej e pastaj zbriste herë rrëmbyshëm e herë qetësisht, me një qetësi dinake, vjedharake biles.
“Do e ndjek”, mendova me vete.“Pse, kujton ti, se po s’e ndoqe ajo s’do të të ndjekë ty?”, sikur më tha një zë prapa veshëve.
Që nga ky çast, s’e mbaj mend kush e ndoqi njëra – tjetrën, unë apo klithma.
Por më kujtohet se për një kohë të gjatë i pata ndier tingujt e saj. Tani m’u kujtua. Atë klithmën e matanë rrugës, që ma bënte me sy po e ndiqja unë, por edhe po të mos e ndiqja ajo do të orkestronte repertorin e saj para veshëve të mi, më shumë se moskokëçarëse, ndjellëse. Unë vazhdoja ta ndiqja këmba – këmbës. Nuk ishte se ajo vraponte larg, tutje horizonteve matanë tyre. Përkundrazi, ajo sillej rreth e rrotull ca pemëve zgavërngrëna, u zhvishte ato pak gjethe që u kishin mbetur dhe pastaj kur unë mendoja se ishte larguar, ajo më fishkëllente në veshë. Ishte si një lojë kukafshehtas. Vazhdimisht e vrisja mendjen se cila mund të ishte ajo klithmë, kë donte të më kujtonte, por asnjëherë nuk doja të mendoja se ajo ishte thjesht një qorrsokak i imagjinatës sime. Edhe po të doja të mendoja kështu, ajo nuk më linte, më tërhiqte veshin me zërin e saj gërryes.
Një ditë më ra t’i bie sërish nga rruga ku unë për herë të parë dëgjova klithmën ose të paktën kështu mendoja.
Nuk isha e vetme kësaj here në rrugë.
Matanë saj çapiste një e moshuar, ndërsa pak para meje një çift rreth të dyzetave ecte duke qeshur. E qeshura e tyre më kishte ndarë nga bota. Më dukej se vetëm hahahatë e çiftit më vinin në vesh. Në një çast e moshuara mori një kthesë të fuqishme, kënddrejtë.
“Mos po ndjek klithmën?”, mendova me vete dhe sado që përpiqesha të dëgjoja ndonjë notë të saj, nuk mundesha. E qeshura e çiftit ishte bërë edhe më e pushtetshme, i kishte vënë kapakun kupës së qiellit.
Si dukej çifti as që e kish vënë re të moshuarën.
“Ta ndjek vetë një herë të gjorën”, desha të mendoj por nuk e mendova.
Një ngërdheshje ironizuese ndaj vetes m’u shkarravit në fytyrë. Ndërsa, e qeshura e çiftit vazhdonte të mbretëronte në tej – këtu. Më duket se mbajta një minutë heshtje.
Pakëz më vonë me gajasjen e çlirët të çiftit.
“Do kem kohë të ndjek dhe klithmën”, fola me vete.
Por që atëherë s’e kam dëgjuar më.
Mbase, kushedi se kujt po i avitet.

4 nëntor 2006

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *