Aktualitet

Video/ Si kërcehet vallja çame e Osman Takës në Itali

17:03 - 10.07.19 gsh.al

Në kuadër të Festivalit multikulturor në Collecchio të Italisë, është performuar edhe vallja çame e Osman Takës.Në këtë valle, me koreografi nga Albert Bekja, vallëzuan prindër dhe të afërm të fëmijëve shqiptarë të grupit artistik “Mille Stelle”, raporton AlbInfo.ch.

Megjithëse nuk dihet shumë për jetën e tij, thuhet se Osman Taka ka qenë një valltar çam që ka jetuar në shekullin 19, i njohur si biri i atdhetarit Alush Taka. Kjo valle u emërtua sipas tij.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *