Rajoni

Dorëheqja e Haradinajt, Vuçiç: Mashtrim politik, Serbia të ruaj qetësinë

10:54 - 20.07.19 Gazeta Shqiptare

Ashtu siç ishte njoftuar, presidenti serb Aleksandar Vuçiç iu drejtua mëngjesin e sotëm popullit të tij me një deklaratë, pas dorëheqjes së Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.Dorëheqja e Haradinajt, sipas Vuçiç ka prapavijë politike dhe se e ka bërë për të rritur popullaritetin. Vuçiç thotë se Serbia duhet të reagojë me qetësi, maturi dhe pa eufori sepse siç thotë ai, nuk ka arsye për festë.

“Jeta e serbëve në Kosovë pas kësaj do të jetë edhe më e vështirë dhe urrejtja ndaj tyre është edhe më e madhe”, tha Vuçiç në fillim të fjalës së sotme për qytetarët e Serbisë, duke shtuar se të gjitha faktet dhe pasojat e këtij akti po shqyrtohen.

“Ne i kuptojmë pritjet dhe nevojat e popullit tonë për kënaqësinë e drejtësisë, njerëzit tanë që pësuan stigmën e fajtorit dhe përgjegjësin e vetëm për gjithçka që po ndodhte në territorin e ish-Jugosllavisë. Kjo është arsyeja pse ne e kuptojmë gëzimin, por një lloj kënaqësie me anëtarët e popullit tonë për shkak të thirrjes së Haradinajt për të marrë pjesë në një seancë dëgjimore dhe për shkak të faktit se ai dyshohet për krime lufte “, u shpreh më tej Vuçiç në konferencën për shtyp.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.