Aktualitet

Me 22 gusht shpërndahet Parlamenti i Kosovës, Haradinaj përshëndet vendimin

12:55 - 05.08.19 gsh.al

Haradinaj përshëndet vendimin e Kryesisë për shpërndarjen e Kuvendit “Vendimi i Kryesisë së Kuvendit për të mbajtur seancë me 22 gusht 2019, për shpërndarjen e Kuvendit, është veprim i duhur dhe konform ligjeve dhe Kushtetutës së vendit.”Kështu është shprehur kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Ai thotë se ky vendim do t’i hapë rrugë procesit zgjedhor në vend “si opsion i vetëm dhe i domosdoshëm”.

“Po ashtu, është për t’u përshëndetur vendimi i kësaj kryesie, që para shpërbërjes, Kuvendi të votojë për Marrëveshjen Ndërkombëtare IPA2, nga e cila Kosova fiton rreth 90 milionë euro fonde nga BE-ja”, ka deklaruar Haradinaj.

Ai përfundoi duke thënë se kthimi i mandatit te sovrani dhe zgjedhjet e lira dhe demokratike, janë jetike për vendin dhe për proceset e rëndësishme që na presin.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *