Bota

Krizë në Itali/ Salvini kundër emigrantëve, kryeministri i ardhshëm?

12:01 - 21.08.19 gsh

Kryeministri Italian Giuseppe Conte, bëri të martën të ditur se i dorëzoi dorëheqjen presidentit të vendit, duke i dhënë fund qeverisjes 14 mujore të populistëve. “Kur të mbarojnë diskutimet unë do të shkoj tek presidenti i Republikës për ta njoftuar zyrtarisht për dhënien fund të kësaj qeverisjeje dhe për t’i dorëzuar dorëheqjen,” tha Conte, në fjalimin e mbajtur para Senatit.Dy javë më parë, ministri i Brendshëm Italian Matteo Salvini bëri njoftimin e papritur se Lega e tij ekstremiste e djathtë nuk do të vazhdojë të qëndrojë më në aleancë me Lëvizjen Pesë Yjet, prezantoi dhënien e mosbesimit dhe kërkoi zgjidhje të reja.

Çfarë do të ndodhë tani? 

Italien Premierminister Giuseppe Conte im Oberhaus (picture-alliance/AP Photo/G. Borgia)Conte i kërkoi të marten në mbrëmje zyrtarisht dorëheqjen presidentit, Sergio Mattarella. Si kryetar i shtetit Mattarella mund të mos e pranojë dorëheqjen, dhe t’i kërkojë Conte-s të qëndrojë në post, duke u përpjekur që të gjejë një alternativë për të marrë shumicën në parlament. Ai mund ta pranojë dorëheqjen dhe të kërkojë një udhëheqës tjetër, i cili mund të formojë një koalicion të ri. Nëse këto obsione nuk janë të mundshme, parlamenti mund të shpërbëhet duke kërkuar zgjedhje të reja në tetor.

Regierungskrise in Italien | Matteo Salvini (picture-alliance/AP Photo/G. Borgia)Kryeministri e kritikon Salvinin si ‘të papërgjegjshëm’

Gjatë fjalimit të tij në Senat, Conte kritikoi Salvinin, duke thënë se ai ka vepruar në mënyrë shumë egoiste, kur vendosi t’ i japë fund koalicionit në pushtet. “Është e papërgjegjshme të shkaktosh krizë qeveritare,” tha Conte duke shtuar se lëvizja e tij “tregon interesa personale dhe partiake.”

Conte, i cili nuk është anëtar i ndonjë partie pjesë e koalicionit, tha, se vendimi i Salvinit e ka vënë në rrezik Italinë, vendin me ekonominë e tretë më të madhe të zones së euros, duke e futur në mes të “një spiraleje paqëndrueshmërie politike dhe mungese stabiliteti financiar.” “T’i çosh qytetarët që të votojnë është thelbi i demokracisë, t’ i pyesësh ata çdo vit që të votojnë është mungesë përgjegjësie,” tha kryeministri. Salvini, që është zëvendëskryeministër u pa gjatë fjalimit të Contes që të tundte kokën dhe rrotullonte sytë, kurse anëtarë të Ligës së tij i fishkëllyen kryeministrit Italian që nga karrigia ku ishin ulur në Senat.

Italien M5S-Protest (DW/E. Schumacher)Sipas sondazheve aktuale mbështetja është rritur për Ligën e Salvinit, parti që është kundër emigrantëve, ndërkohë që për Lëvizjen Pesë Yjet ajo ka rënë në mënyrë të konsiderueshme. Analistët mendojnë, se duke u përpjekur të sjellë zgjedhje të parakohshme, Salvini shpreson të fitojë pikë nga rritja e popullaritetit të partisë së tij në mënyrë që të bëhet kryeministri i ardhshëm i Italisë./DW

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.