LIFE STYLE

Ky është testi më i shkurtër i inteligjencës në botë. Provo dhe ti IQ tënde

13:00 - 21.08.19 gsh.al

Testet profesionale dhe ato të inteligjencës janë shumë të përhapur sepse ata ofrojnë një formulë e cila ju lejon të krahasoni veten me njerëzit e tjerë dhe të shihni se sa mesatare (ose mbi mesataren) është inteligjenca juaj.Testi njohës i reflektimit (CRT) është quajtur testimi më i shkurtër IQ në botë, sepse përbëhet nga vetëm tre pyetje. Ai vlerëson aftësinë tuaj për të identifikuar se një problem i thjeshtë mund të jetë në fakt më i vështirë se sa duket. Sa më shpejt ta zgjidhni atë, aq më inteligjent duhet të jeni.

Këto janë 3 pyetjet:

1. Një shkop dhe një top kushtojnë 1.10 £ në total. Shkopi kushton 1.00 £ më shumë se topi. Sa kushton topi?

2. Nëse duhen pesë makina që për pesë minuta të bëjnë pesë pajisje, sa kohë do të duhej që100 makina të bëjnë 100 pajisje?

3. Në një liqen, ka një ngastër me zambakë uji. Çdo ditë, kjo ngastër dyfishohet në madhësi. Nëse duhen 48 ditë që ngastra të mbulojë të gjithë liqenin, sa kohë do të duhej që ngastra të mbulojë gjysmën e liqenit?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

1. Topi në të vërtetë do të kushtojë 0.05 denarë

Nëse topi kushton X, dhe shkopi kushton 1 £ më shumë, atëherë do të jetë:
X + 1 £
Sjell:

Shkopi + topi = X + (X + 1) = 1.1

kështu

2X + 1 = 1.1, dhe 2X = 0.1

X = 0.05

2. Do të duhen 5 minuta për të bërë 100 paisje.

Pesë makina mund të bëjnë pesë pajisje në pesë minuta; prandaj një makinë do të bëjë një paisje në pesë minuta gjithashtu.

Atëherë nëse kemi 100 makina të gjitha që bëjnë paisje, ata mund të bëjnë 100 paisje për pesë minuta.

3. Do të duhen 47 ditë që ngastra të mbulojë gjysmën e liqenit

Nëse toka dyfishohet në përmasa çdo ditë duke shkuar përpara, do të përgjysmohet në madhësi duke shkuar prapa. Pra, në ditën e 47, liqeni është gjysmë i plotë. /businessmag.al

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.