Aktualitet

Shkencëtari shqiptar, pjesë e grupit të gjeoshkencëtarëve në SHBA

14:15 - 25.08.19 gsh.al

Nga arti e deri tek shkencat, shqiptarët duket sikur tashmë kanë vendosur ta “pushtojnë” botën.Sot, ne ju njohim me Nikolla Qafokun, shkencëtari shqiptar i cili është pjesë e grupit të gjeoshkencëtarëve në Laboratorin Kombëtar të Paqësorit Veriperëndimor (PNNL) në Virxhinia, SHBA.

Ai drejton grupin e tij hulumtues, i cili studion ekosistemet natyrore dhe ndryshimet që ndodhin në planetin tonë.

Qafoku është fitues i çmimit “R&D 100“ për kontributin e tij në zhvillimin e udhëzimit të “Partneritetit Kombëtar për Vlerësimin e Riskut” për sekuestrimin e efekteve të dioksidit të karbonit në sipërfaqet e nëndheshme.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE