Opinion-Komente

Një raport për zgjedhje të paligjshme

07:20 - 06.09.19 Andi Bejtja

Ndoshta për herë të parë në historinë e saj si organizatë, OSBE-ODIHR është detyruar të mbajë një raport unik: raport për zgjedhje që edhe vetë i ka konsideruar të jashtëligjshme.Dhe këtë e ka bërë për zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019. I vetmi kuriozitet ka të bëjë me faktin se si mund të skanohen një palë votime moniste nga një organizatë e profilizuar për të montuar zgjedhje pluraliste.

Ndaj, për një njeri që e lexon me dy gram tru në kokë këtë raport, i duken pa kuptim jo vetëm titujt qesharakë të lëpirëseve të qeverisë të tipit “Zgjedhjet plotësuan standardet, ishin plotësisht të lira”, por edhe titujt seriozë “Raporti rrëzon zgjedhjet e 30 qershorit”.

Shkurt dhe shqip: OSBE-ODIHR i quan këto zgjedhje të jashtëligjshme. Ky raport fillon dhe mbaron te ky paragraf: “Dekreti i Presidentit të Republikës për caktimin e datës 13 tetor si ditë e zgjedhjeve lokale nuk u publikua në Fletoren Zyrtare të Republikës së Shqipërisë, edhe pse publikimi i këtij akti i nxjerrë nga Presidenti i Republikës është i detyrueshëm nga ligji”. Shqip, anglisht, pikë, fillon dhe mbaron këtu e gjithë historia e votimeve të 30 qershorit. Pas botimit të dekretit në Fletoren Zyrtare, zgjedhjet duhej të mbaheshin në 13 tetor, automatikisht 30 qershori bëhet nul.

Ky puç institucional ka sjellë me radhë derivate shkeljesh ligji, një pas një, që nga interpretimi i Kolegjit Zgjedhor, reagimi KQZ-së etj., etj., duke i bërë së pari dhe së fundmi votimet e 30 qershorit të jashtëligjshme.

Kjo që ndodhi me zgjedhjet e 30 qershorit të vitit 2019, më shumë se sa një grusht për standardin e zgjedhjeve pluraliste, qe një vare e rëndë në rrugën e ndërtimit të shtetit ligjor dhe demokracisë. Koha dhe sidomos këto 30 vjet kanë dëshmuar se gjëja më e vështirë për ne kanë qenë ndërtimi shtetit ligjor dhe vendosja e sidomos më shumë mbajtja e atyre standardeve që mezi i vendosim.

30 qershori i vitit 2019, jo si histori zgjedhjesh pluraliste, por si kulmi i historikut të atentateve ndaj shtetit ligjor, që janë bërë në Shqipëri ndër vite, na ka kthyer shumë pas. Shumë individë, organizata do e lexojnë me vëmendje këtë raport final, për një palë zgjedhje të jashtëligjshme: disa për të gjetur justifikime për varenë që i ranë këtij shteti, disa ndoshta edhe se kanë frikë se një ditë mund të përgjigjen ligjërisht për këtë krim e puç institucional që kanë bërë. Po me dorë në zemër e me ndërgjegje këtë raport për një palë zgjedhje të paligjshme duhet ta lexojë sidomos zyrtari i nderuar amerikan, tashmë i dërguar i posaçëm për Ballkanin, Mathew Palmer, i cili edhe pas dekretit të Presidentit të Republikës, bëri thirrje publike që zgjedhjet të mbahen më 30 qershor.

Askush nuk e vë në dyshim që zoti Palmer është nisur nga dëshira të mira, por pas publikimit të këtij raporti final nga OSBE-ODIHR, parë nga aspekti i forcimit të demokracisë dhe shtetit ligjor, ai nuk është as më shumë e as më pak, por në rastin më të mirë: një nga ata që penguan botimin e dekretit të Presidentit në Fletoren Zyrtare të Republikës së Shqipërisë.
‘Syri.net’

 

Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Po e vertete.ai qe ka 2 gram tru e kupton keshtu si ju.po te kete me shume se dy gram do kuptohej ndryshe.mendoj se shumica e shqiptareve kane me shume se 2 gram tru.

    Përgjigju ↓