Shëndet

E thotë shkenca : Djathi krijon varësi si kokaina

10:42 - 07.10.19 gsh

Njerëzit krijojnë varësi nga djathi, njësoj si nga kokaina.  Studimi, i hulumtuar në Universitetin e Miçiganit u botua në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë amerikane, hetoi pse disa ushqime shkaktojnë varësi dhe ushqime të tjera jo. Studimi zbuloi se sa më shumë të përpunohej yndyra, aq më shumë të ngjarë ka të shkaktonte varësi, kjo është arsyeja pse askush nuk ka qenë kurrë i varur nga karrotat.Në të vërtetë, ushqimet që na bëjnë më të varur përmbajnë djathë. Kjo është pjesërisht për shkak të përqendrimit të saj të lartë të kazeinës, një proteinë që mund të ndez receptorët e opioidit të trurit.

Kazeina gjendet në të gjitha produktet e qumështit, por procesi i bërjes së djathit e përqendron atë – gjë që është e mrekullueshme sepse amerikanët konsumojnë 35 paund djathë në vit. Megjithatë për të gjithë përdoruesit e kokainës, kemi një lajm të keq: Jo, djathi NUK do të zëvendësojë zakonin tuaj të drogës.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.