Politike

Albin Kurti kundër Ramës: Samiti i Ohrit nuk duhej të mbahej fare

21:02 - 11.11.19 Gazeta Shqiptare

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka quajtur gabim dhe të pashpjegueshëm idenë e Mini-Shengenit të Ballkanit. Kosova nuk mori pjesë në takimin e Ohrit, pasi Hashim Thaçi e refuzoi ftesën. Kurti thotë se takimi iurti Ohrit i kësaj iniciativave rajonale nuk duhej të mbahej.“Vala e dytë e këtyre iniciativave rajonale nuk është dashur të mbahet. U mbajt takimi i parë në Novi Sad. U tha që në Ohër do të vijnë të gjithë dhe së pari aty nuk shkoi Kosova, së dyti Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina patën përfaqësim simbolik dhe besoj që në kohën kur spostohet edhe Samiti i Parisit nuk ka pse të mos spostohet për një datë tjetër edhe ky i Ohrit”, – thotë ai në një intervistë në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo” në televizionin Report TV.

Kurti ka vlerësuar se një gjë e tillë ishte e gabueshme dhe e pashpjegueshme.

“Pra për mua ishte e gabueshme dhe pashpjegueshme nguti që medoemos, tani, të mbahet kjo mbledhje në Ohër në kohën kur dihej që Kosova nuk do të marrë pjesë”, – shton kryeministri i ardhshëm i Kosovës.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE