Fejesa me motrën e mbretit Zog, sekreti më i madh i Enver Hoxhës. Diktatori jetonte me frikën se…

A e dini se cili është sekreti më i madh i diktatorit Enver Hoxha? Ajo ishte princesha e Shqipërisë, motra e Mbretit Zot, princesha Maxhide.  Ishte Enver Hoxha ai që ia arriti që ta joshte Princeshën Maxhide, aq sa ajo të bëhej e dashura e tij dhe ta shikonte atë si njeriun me të cilin parapëlqente të martohej. Në kohën që Enver Hoxha Me shume ...

by gsh.al | Publikuar 2 ditë me pare
By gsh.al ne E enjte, Gusht 17th, 2017
0 Comments

“Të fortët” në futboll/ Gjyqtari Besnik Kaimi: Kaosi në Tomori-Bylis më ’99, ja çfarë u tha arbitrave Ardian Çobo

  Ina ALLKANJARI   Një ndër emrat më me peshë të futbollit shqiptar, i cili ka kontribuar në rolin e arbitrit kryesor në ndeshje të shumta brenda Shqipërisë dhe jashtë saj është Besnik Kaimi. Me shume ...

By gsh.al ne E enjte, Gusht 17th, 2017
0 Comments

CIA dinte çdo gjë për Enverin: Ushtarët i mbajnë armët pa fishekë se kanë frikën e revolucionit

  Shërbimi Informativ Amerikan ka pasur detaje të sakta se si funksiononte Sigurimi i Shtetit në Shqipërinë komuniste. Në disa dokumente të vitit 1952 tregohen detaje mbi infiltrimet e agjentëve shqiptarë. Sipas Me shume ...

By gsh.al ne E mërkurë, Gusht 16th, 2017
1 Comment

‘Dashuronte djemtë e rinj’, ja kush ishte kurtizanja tiranase që vari veten në një stallë derrash

  Kush ka lindur rreth viteve ’50-’60, padyshim që është njohur me historinë e trishtë të Ganimet Cukut. Shumë prej tyre, edhe mund ta kenë njohur, ose kishin fatin që të shoqëroheshin me një Me shume ...

By gsh.al ne E Martë, Gusht 15th, 2017
0 Comments

Rastet e tmerrshme/ Si përdhunoheshin të miturat nga mësuesit shqiptarë në komunizëm

Më datën 16 prill 1971 P. I., me arsim të lartë, drejtor i shkollës së mbrëmjes në fermën e … në rrethin e Durrësit, thëret në shkollë një nxënëse të klasës së VI-të dhe në dhomën e Me shume ...

By gsh.al ne E Martë, Gusht 15th, 2017
0 Comments

Ekskluzive/ Presidenti Miterand: Zoti Kadare, jam i lumtur t’ju kem pranë në festimet e 200-vjetorit të Francës

Dashnor KALOÇI Pas më shumë se një dekadë “embargo”-je që i kishte bërë udhëheqja komuniste e Tiranës shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, duke ia refuzuar pothuaj të gjitha ftesat që Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Gusht 14th, 2017
0 Comments

Ekskluzive/ Letra për Ramizin: Presidenti Miterand ka dëshirë të takojë shkrimtarin Ismail Kadare

Dashnor KALOÇI Ashtu siç kemi parë edhe në disa prej kapitujve paraardhës të këtij libri, nga fillimi i viteve ’80-të dhe në vazhdim, në adresë të shkrimtarit të njohur shqiptar, Ismail Kadare, Me shume ...

By gsh.al ne E premte, Gusht 11th, 2017
1 Comment

Ekskluzive/ Ministri: Kadare të mos shkruajë në ‘La Liberation’, ajo i dha hapësirë Leka Zogut

Dashnor KALOÇI Nisur nga fama e madhe që kishte marrë shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, që nga fillimi i viteve ’70-të, (kur në Francë u përkthye dhe u botua romani i tij “Gjenerali Me shume ...

By gsh.al ne E premte, Gusht 11th, 2017
1 Comment

Përkthyesi i bisedimeve: E vërteta e dështimit të “Gjeneralit” prej italianëve

  “Faji ishte i palës italiane dhe nuk pati asnjë pengesë nga udhëheqja shqiptare”. Kështu dëshmon për dështimin e xhirimeve në Shqipëri të filmit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, Hasan Luçi, Me shume ...

By gsh.al ne E enjte, Gusht 10th, 2017
0 Comments

Ekskluzive / Sokrat Plaka: Kadare të mos shkojë në Francë, se simpoziumi bëhet nga Komuniteti Evropian

Dashnor Kaloçi Ashtu siç kemi parë edhe në disa nga kapitujt paraardhës të këtij libri, që nga fundi i viteve ’70 dhe fillimi i viteve ’80, ndaj shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare Me shume ...

Kalo te paneli