Ornela Kapetani shpallet aktorja më e mirë e Festivalit të Sarajevës

Zemra e Sarajevës për Shqipërinë, çmimi i parë për filmin “Dita zë fill” (Daybreak): magjepsëse Ornela Kapetani sjell Zemrën e Sarajevës, Aktorja më e mirë”. Ka qenë ky postimi i Gentian Koçit mbrëmjen e djeshme, duke njoftuar kështu suksesin e filmit “Dita zë fill”, që shënoi në Sarajevë premierën botërore dhe njëherësh Me shume ...

by gsh.al | Publikuar 2 ditë me pare
By gsh.al ne E premte, Gusht 18th, 2017
0 Comments

Shkollë arti në “Art House”: Çfarë ju revolton?

E konceptuar një shtëpi e artit, në dy vite, “Art House” i Adrian Pacit në Shkodër, ka mundur të bëjë bashkë emra e vepra. Pas festivalit “Ekrani i artit” që rihapi dyert e kinemasë Me shume ...

By gsh.al ne E premte, Gusht 18th, 2017
0 Comments

Dokumentet/ Kur mbreti kërkonte që Saranda të quhej Zogaj. Ja fotot e rralla nga fabrika e sapunit në jug të vendit

  Fatmira NIKOLLI   AKT DHURIMI I SARANDËS ZOG I MBRET’I SHQIPTARËVET ME VULLNET TË POPULLIT. Vjeti 1937, me 24 të mujit mars, ditën e mërkurë… Në bazë të ligjës mbi dhurimin e pasunisë Me shume ...

By gsh.al ne E enjte, Gusht 17th, 2017
0 Comments

Muzeu në kampin e Tepelenës, Lekë Pervizi: Besnikëria e vizatimeve të mia i kalon caqet e aparateve fotografike

Fatmira NIKOLLI Holokausti i fëmijëve në kampin e Tepelenës 1948-1954; llojet e masakrave dhe të dhunës, karvani i skllaveve në kamp; kazermat, pamje e kampit rrethuar me tela me gjemba. Janë botuar në Me shume ...

By gsh.al ne E enjte, Gusht 17th, 2017
0 Comments

Aleksandër Novik: Fshatrat shqiptarë në Rusi dhe dasmat arnaute

Fatmira NIKOLLI Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare që mbahet çdo muaj gusht në Prishtinë, ka sjellë risi edhe këtë vit. Punimet e këtij seminari mbahen gjatë datave Me shume ...

By gsh.al ne E Martë, Gusht 15th, 2017
1 Comment

Poezia/ Përlotet aktori shqiptar, dedikim në vargje në 1-vjetorin e vajzës

Erjon Isai një nga aktorët më të spikatur te humorit pjesë e spektaklit “portokalli”, ka ardhur ndryshe ketë herë, jo më me humor por i përlotur. Dashuria e fëmijën është e madhe por më e madhe Me shume ...

By gsh.al ne E Martë, Gusht 15th, 2017
0 Comments

ANA TJETËR E KOMUNIZMIT SHQIPTAR, fotot e panjohura, bukë, bunkerë, mjerim e bagëti

  Fatmira NIKOLLI   Burra e fëmijë që transportojnë qumësht hipur në kuaj, bunkerë, gra me shami, shikues të venitur ulur mbi mbrojtëset prej betoni, një grua me dy dhi kapur për litari – Me shume ...

By gsh.al ne E hënë, Gusht 14th, 2017
1 Comment

Luigi Ugolini, kur Butrinti mori pamjen e një Pompei të vogël

Nga Prof. Neritan CEKA   Të pathënat e detajet e zbulimit të jashtëzakonshëm Libri i sapobotuar nga “Çabej”, “BUTRINTI – Miti i Eneas – Gërmimet të autorit Luigi Maria UGOLINI” tregon për Me shume ...

By gsh.al ne E shtunë, Gusht 12th, 2017
0 Comments

Rrëfimi i Luigj Gurakuqit: Takova atë që donte të më vriste

Botimi i veprës së plotë të At Anton Harapit, sjell në vëmendje publicistikën e tij. Nën titullin “Naltimi i ndërgjegjes kombtare”, Botime Françeskane Shkodër, 2017, vepra rrok së bashku Me shume ...

By gsh.al ne E enjte, Gusht 10th, 2017
0 Comments

Një arkitekt për në Bienalen e Venecias

Ministria e Kulturës ka bëë me dije se do të marrë pjesë në Ekspozitën e XVI-të Ndërkombëtare të Arkitekturës – Bienale e Venecias 2018. Tema e sivjetshme është “Freespace” dhe Me shume ...

Kalo te paneli